Neden Web? Neden SEO?

Bu soruların yanıtı aslında Internet ve Web veya bilinen diğer adı ile WWW – World Wide Web denen oluşumun ortaya çıkması ve gelişiminin bilinmesi ile daha iyi anlaşılabilir.

Internetin gelişimi ile beraber şirketler ve bireyler de bundan faydalanmanın yollarını aradılar. Şirketler kendileri hakkında yatırımcılarına ve müşterilerine bilgi vermeye, ürünlerini tanıtmaya, bireyler de kişisel tanıtım, hobi paylaşımı gibi nedenlerle kendi sayfalarını oluşturmaya başladılar. İlk zamanlar bir internet sitenizin varlığı bile bir prestij nedeni sayılabilirdi. Bu dönemde, bazı şirketler interneti sönecek bir balon gibi görüp bir internet sitesine sahip olmanın o kadar da gerekmediği, olsa da zaten kim gelip ziyaret etsin ki düşüncesinde oldular. Ama geleceüi görenler aynı kanatte değildiler. O kadar ki, bazı uzmanlar mutlaka bir web sitesine sahip olmalısınız ‘siz yeter ki yapın, geleceklerdir’ (If you build, they will come) demekteydiler.

neden web neden seoAncak sitenizi ziyaret etmek isteyecek kullanıcıların size ulaşması elbette bu kadar kolay olmayacaktı. Sadece sizin ulaşabildikleriniz bir web sitenizin varlığından ve adresinden haberdar olabileceklerdi. Tam da bu noktada, var olan web sitelerini ziyaret edip onlara ait sayfaları bir veri tabanına depolayarak aranabilmelerini ve insanların içeriğinizle size ulaşılabilmesini sağlayan arama motorları ortaya çıkmaya başladı. Mantık ve amaç basitti; web sitenizin olup olmadığından ve adresinin ne olduğundan haberdar olmayanlar için sitenizin bulunmasını sağlamak. Bu, internetin gelişimi için çok büyük bir adım oldu. Çünkü sadece hali hazırdaki müşterileriniz değil yaptığınız iş veya ürettiğiniz ürünlerle ilgilenen herkesin sizin web sitenizi ziyaret etmesi mümkün hale geldi. Üstelik bulunduğunuz şehir, ülke ve kıtadan bağımsız olarak.

Geleceği görenler interneti sadece bir bilgi paylaşım platformu olarak görmeyip para da kazanılabileceğini keşfettiler. İlk keşfedenler kumarhaneler ve cinsel içerikli film stüdyoları ve bankalar oldu. Internete çok fazla yatırım yaptılar.

Kumarhaneler küçük veya büyük bahis yapabilecek milyonlarca insana ulaşmaya, cinsel içerikli film stüdyoları ancak birkaç bin satan filmlerini onbinlerce meraklısına ulaştırabilmeye başladı. Bankalar da interneti hem maliyetlerini düşürücü gördükleri, hem de hizmetlerini daha iyi pazarlayabilecekleri için kullanmaya başladılar. Bununla da yetinmediler; kumarhane ve filmcilerle başlayan elektronik ticaret için yeni ödeme biçimleri yaratmaya başladılar. Internet üzerindeki ticaret (e-ticaret) kar topu gibi büyümeye başladı.

Artık interneti sadece işini büyütmek isteyenler kullanmıyor. İnternet, aynı zamanda büyük bir sektör ve fırsatlar ortamı haline dönüşmüş vaziyette. Değerleri Milyar Dolarları bulan internet şirketleri var. Amazon.com, ebay.com, paypal.com, aol.com, facebook.com vs. bunların en bilinen ve öncü örneklerinden sayılabilirler. Artık iş dünyası içindeki iş modelleri çok değişti ve bu değişim hızla devam ediyor. Yeni kurulmuş internet siteleri çok büyük piyasa değerlerine ulaşabiliyor ve geleneksel iş modelleriyle çalışan şirketleri tehdit eder ve hatta onları satın alır hale geldiler.

Arama motorları, zamanla gelişerek, büyüyerek ve web sayfalarını sıralama mantıklarını değiştirerek günümüze kadar geldiler. Arama motorları artık o kadar büyük bir gereksinim ve alışkanlık ki tarayıcılarımızın açılış sayfası yapıyoruz, adresini bildiğimiz internet sitelerinin adreslerini dahi tarayıcımızın adres çubuğu yerine arama çubuğuna yazıyor ve siteye arama sonuçlarına tıklayarak giriyoruz.

İnternet neredeyse bir çılgınlık halinde bu noktalara gelirken bizim de sadece bir web sitesi açmamız artık yeterli olmuyor. Bu sitenin ziyaretçisinin olabilmesi için arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması gerekiyor. Bunu sağlamak ta ayrı bir iş, ayrı bir sektör, ayrı bir uzmanlık alanı haline geldi.

SEO, İngilizcesi ‘Search Engine Optimization’ olan Arama Motoru Optimizasyonu çalışması yapılmadan bir sitenin bulunabilirliği, ulaşılabilirliği ve gerektiği kadar ziyaretçi çekmesi mümkün olamamaktadır. Çünkü ne kadar üst sıradaysanız o kadar kolay ulaşılırsınız ve web sitenize o kadar fazla ziyaretçi çekersiniz. Aksi takdirde sadece bir web sitesi sahibi olursunuz. Bu siteyi işinize dahil etmeniz ve onu işinizi büyütmek için kullanmanız mümkün olmaz.

İşinizde rekabet ne kadar fazla ise arama motorlarındaki rekabet de o oranda fazladır. SEO bu rekabeti daha da kızıştıran ve sonuçları lehinize çevirmeye çalışan bir iştir. Bu nedenle SEO uygulamasının sabırla, titizlikle ve dahası uzmanlarca yapılması doğru olandır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.